Ferences Kegytemplom és Kolostor

Sarlós Boldogasszony Ferences Kegytemplom és Kolostor

„Tetszett a Fölséges Mindenható Úristennek Sümegh városát és abban a franciskánusok templomát (…) csudatételekkel megdicsőíteni.” – olvashatjuk Padányi Biró Márton püspök szavait a főoltár mögötti tablón. Valóban, a hősiességet és hazaszeretetet jelképező Vár után ez Sümeg legrégibb és legmeghatározóbb műemléke.

A kolostor bejárata fölötti kőtábla a tanúja: „A nagyon illusztris és tisztelendő Széchényi György, választott veszprémi püspök (…) ezt a kolostort és templomot a Látogató Boldogságos Szűz tiszteletére alapjaiból fölépíteni gondoskodott 1652-ben.” Akkor még csak az egyhajós és dongaboltozatos, torony nélküli templom épült fel, a hozzá csatlakozó egyemeletes kolostorral. Később jelentős bővítéseken, változásokon ment át, pl. felépült a kolostor második emelete, valamint a templom tornya.

A templom orgonáját, 1733-ban Acsády Ádám püspök adományozta a rendnek. Az első orgona 180 évig szolgálta az istentiszteleteket. (Legutóbb 2008-ban újult meg.)

A gazdag díszítéssel faragott és aranyozott főoltárt szintén Acsády püspök megbízásából Richter Ferenc karmelita szerzetes 1743-ban készítette barokk stílusban. A félköríves, körüljárható oltár csavart oszlopait növényi motívumokból szerkesztett rács köti össze. A Kegyszobor ekkor került méltó helyére. A kegyoltár mögötti Pietà a XVIII. század elejéről származik, ismeretlen alkotó munkája.

A Kegytemplom talán legigényesebben elkészített alkotását, Szent Mihály arkangyal és a négy evangélista aranyozott szobrával díszített szószéket Padányi püspök faragtatta 1760-ban.

Az 1950-től 1989-ig tartó időszakban, a szerzetesrendek kényszerű száműzetése idején a plébánia látta el a Kegytemplomban a lelkipásztori feladatokat, a kolostort tanácsi lakásokká alakították át, s csak a rendszerváltáskor térhettek vissza ősi jussukba a ferences szerzetesek.

A freskók Kontuly Béla festőművész alkotásai. A hajó mennyezetfestményei Szűz Mária életének egyes részleteit örökítik meg, az oldalfalakon csodás eseményeket idéznek fel a kompozíciók.

A kolostor homlokzata közvetlenül a templom oldalához csatlakozik. Boltíves, vastag falú helyiségeit, celláit folyosók és lépcsők kötik össze, melyek körülölelik a kúttal ellátott belső kolostorudvart. A kolostorban minden az elmélyülést, az imádságot szolgálja. A meghirdetett lelkigyakorlatok illeszkednek a kolostor és templom liturgikus rendjéhez, a szentmisékhez.

A lelki gyakorlatairól híressé vált rendházfőnök, dr. Barsi Balázs atya tevékenyen vezeti és szervezi az egyházi életet Sümegen.

Sümegi Sarlós Boldogasszony Ferences Templom és Kolostor – Sümeg, Szent István tér 7.

www.sumeg.ferencesek.hu/

Az Értéktárba delegálta: Kocsis István és Szijártó Istvánné, 2019.

Települési értékként 19/2019. (IV.3.) STÉBH számmal határozat született róla 2019. április 3-án, mely alkalommal a megyei értéktárba is felvételét javasolta a Bizottság.

A beadvány teljes szövege letölthető innen.