A sümegi kórház története

A sümegi kórház története az alapítástól napjainkig

A Ramassetter Vince által 1875-ben alapított kórház első igazgatója dr. Lukonich Gábor volt. Folyamatos bővítésekkel 40 ágyas lett, s 1925-ben járási kórházzá alakították.

1961-ben dr. Vattay Gyulát nevezték ki igazgatónak. Ekkor a 40 ágyat két szakra osztották: 25 sebészeti és 15 belgyógyászati ágyra. Utóbbinak belgyógyásza dr. Mészáros István lett. A mentőállomás kapott egy mentőautót 2 fő ápolóval és 2 gépkocsivezetővel. A Ramassetter által adott telket bővíteni kellett, s további anyagi forrásokat kellett előteremteni a fejlesztések érdekében. A 82 ágyasra bővült intézmény új belgyógyászati épületében már röntgen és laboratóriumi részleg is működött.

Veszprém megyében elsőként itt indult pszichiátriai ellátás, majd 1969-ben 40 szülészet-nőgyógyászati ágy is létesült. Szükség lett új, korszerű diagnosztikai részlegre, modern proszektúrára, s nem utolsó sorban orvosokra, nővérekre, technikai dolgozókra, akik teljes kiszolgálással látták el a város vonzáskörzetét, pszichiátriával pedig az egész megyét.

360 ággyal működött egészen 1976-ig, amikor is a tapolcai kórházzal egy intézménnyé vonták össze Egyesített Egyészségügyi Intézet néven, melynek igazgatója dr. Mészáros István volt. A rendszerváltást követően azonban törvényszerűen újra ketté vált. Jelenleg az aktív ellátásokat más kórházakban veheti igénybe a helyi lakosság. (Sümegen pszichiátria és krónikus osztály működik, melyek a megyei kórházhoz tartoznak.) Nosztalgiával emlékezünk a sümegi kórház fejlődésének szép évtizedeire, virágkorára.

Az Értéktárba delegálta: Major Károlyné, 2019.

Települési értékként 36/2019. (XI.12.) STÉBH számmal határozat született róla 2019. november 12-én.

A beadvány teljes szövege letölthető innen.