A Sümeg Néptáncegyüttes a város egyik legkorábban alakult, legnagyobb hagyományokkal rendelkező kulturális együttese, mely a város ünnepi és turisztikai rendezvényeinek (emléknapok, gálák, fesztiválok, találkozók, nemzeti ünnepek) állandó résztvevője. Megalakulásától napjainkig fő tevékenysége a népzene, a néptánc és a népi hagyományok, viseletek bemutatása, szeretetének átadása generációról-generációra, mindez helyi, országos és nemzetközi szinten egyaránt.
A három korcsoportban működő együttes tagjainak létszáma sok éven át megközelítette a 100-120 főt. Az óvodások és a kisiskolások a népdalokkal, népi játékokkal ismerkednek, az ifjúsági korosztály pedig a felnőtt táncegyüttes utánpótlását biztosítja. A folyamatosan bővülő repertoárnak köszönhetően az együttes tagjai állandó betekintést nyernek a táncokhoz kötődő népi hagyományokba, népszokásokba, eredeti viseletekbe.
Az együttes szakmai munkáját kiváló művészeti vezetők, koreográfusok vezették és vezetik, többszörösen díjazott, örökös aranysarkantyús táncosok, nívódíjas szakemberek. Az együttes Kiemelt Arany minősítésben és koreográfusi nívódíjban, valamint különdíjban is részesült már különféle megmérettetéseken. Pályázati forrásokból viseleteket szerzetek be, elindították a sümegi táncházakat, és aktív közreműködői a Kisfaludy-dalkörnek.
Az együttes szakmai működéséhez a város kulturális intézménye, a Kisfaludy Sándor Művelődési Központ biztosítja a személyi, tárgyi feltételeket és a próbalehetőségeket. Sümeg Város
Önkormányzata pedig mint fenntartó nyújt anyagi támogatást, emellett a tagok is komoly anyagi áldozatot vállalnak ahhoz, hogy a szükséges feltételeket előteremtsék. Teszik ezt annak biztos tudatában, hogy a néptánc a nemzeti és helyi kulturális örökségünk része, amely lehetővé teszi számunkra, hogy kapcsolódjunk a múltunkhoz, elődeinkhez, hagyományainkhoz, nemzeti és térségi kifejezőeszközeinkhez. A kultúra megtartása és éltetése identitást nyújt, összetartja közösségünket.
Az Értéktárba delegálta: Szerencse Károlyné és Szijártó Éva, 2024.
Települési értékként 9/2024. (X. 9.) STÉBH számmal határozat született róla 2024. október 9-én, kulturális örökség szakterületi kategóriában.
A beadvány letölthető innen.