Sümegi Tóth Tivadar költészete

Sümegi Tóth Tivadar költészete

Városunk szülötte, hányattatott sorsú, szerényen alkotó költő. Versei fanyar hangulatúak, Móricz Zsigmond „a halál költőjének” nevezte.

Tóth Tivadar csak 32 évet élt, nem tartozott a sors kegyeltjei közé. Szegény családból származott, iskoláit félbehagyta, s szerencsét próbált költőként a fővárosban. Versei terjesztésének különleges módját választotta. Előbb kézírással, majd indigós gépeléssel 5–6 versét adta közre pár oldalas kis füzetekben. 30 évesen ismerkedett meg Móricz Zsigmonddal, aki rögtön a pártfogásába vette a fiatal költőt. (Néhány költeményét a Magyar Élet és a Kelet Népe is közölte.) Sajnos későn, mert a nélkülözésnek és a rossz életkörülményeknek köszönhetően egészségi állapota ekkor már nagyon rosszra fordult. Verseiben az élettől búcsúzott. A nagybeteg költőt hazaszállíttatva, szülőházában hunyta le szemét 1942-ben. Móricz személyes hangvételű nekrológgal búcsúztatta.

Verseinek gyűjteményes kötete 1995-ben jelent meg Életért kiáltok címmel a Sümegi írások sorozatban. Sümegen utca viseli nevét, a szülőházán tábla őrzi emlékét.

Sümegi Tóth Tivadar: Vágy

A költő-sírás láza éget:

Vágyom a teljes mindenséget!…

Erős, bimbós, egész szerelmet

Keres a lelkem: miért nem lelhet?

Flörtölni tört, megrokkant vállal,

Fél-élet ez: egy halállal.

Az Értéktárba delegálta: Torma Kinga, 2019.

Települési értékként 14/2019. (IV.3.) STÉBH számmal határozat született róla 2019. április 3-án.

A beadvány teljes szövege letölthető innen.